Knižní tipy

Nadcházející akce
  1. Podkarpatská Rus

    20. ledna 17:00 - 18:30

Březen – měsíc čtenářů – tipy na knížky.

31.3.  Plotýnka a já, Zuzana Pechová: Středoškolská profesorka středního věku nevnímá varovné signály svého těla. Po propuknutí nemoci začíná její putování mezi ortopedií, neurologií a fyzioterapií. Po operaci ji čeká ještě dlouhá cesta bolestivé rehabilitace, než se její život stane snesitelným. Motivací pro vznik této knihy, byla snaha pomoci lidem najít sílu začít žít jiný a mnohdy stějně kvalitní život jako před onemocněním.

Plotýnka a já - obálka knihy

30.3.  Lenka, Anna Fodorová: Intimní příběh plný nečekaných zvratů a překvapivých odhalení. Suverénně napsaná próza o bolestných ztrátách, o lásce i rodinných tajemstvích, která se chvílemi čte jako napínavá psychologická detektivka. Autorka, povoláním psychoterapeutka, je dcerou poslední německy píšící pražské spisovatelky Lenky Reinerové (1916–2008). Ve své knize zachycuje s velkou empatií odcházení blízkého člověka a zároveň vypráví o nelehkém vztahu mezi matkou a dcerou. O tom, jak se zkušenosti a traumata rodičů propisují do života jejich dětí.

Lenka obálka knihy

29.3.  Byl jednou jeden život – srdce – Komiksové zpracování kultovního animovaného seriálu!

Komiksové zpracování kultovního animovaného seriálu! Vydejte se spolu s Maestrem a jeho přáteli do hlubin lidského těla. Sledujte, jak bojují s viry a bakteriemi a starají se o to, aby zůstalo zdravé. Objevte, jak funguje nejdokonalejší stroj na světě – lidské srdce. Vydejte se na procházku řečištěm cév, žil a tepen, které po těle rozvádí životodárnou tekutinu – krev. Zjistěte, proč srdce bije a co všechno ho může ohrožovat.

Byl jednou jeden život – srdce

28.3.    Lesní zahrady v praxi, Thomas Remiarz: Lesní zahrada je místem, kde se člověk a příroda potkávají ve vzájemné spolupráci – pod korunami stromů a s půdou pod nohama. Nemusí nutně vypadat jako les – důležité je, že vytváří podmínky, aby se přírodní procesy rozvíjely ku prospěchu rostlin, lidí a dalších tvorů, a výsledkem pak bude jedlý ekosystém.
Po tři desetilet
í byly v mírném podnebném pásmu zakládány experimentální lesní zahrady ve městech i na venkově a našly si svou cestu do malých rodinných zahrádek, komunitních i komerčních zahrad, městských čtvrtí, parků a zahradnických školek. Kniha Lesní zahrady v praxi poprvé obsáhle zkoumá potenciál jedlých lesních ekosystémů, které najdeme ve městech i na venkově, a to z pohledu výnosu jedlých plodin, vytvoření místa pro odpočinek, tržního potenciálu a vzdělávacího i estetického hlediska. Na konkrétních příkladech ze života ukazuje čtyři hlavní obory, které musí tzv. lesní zahradník zvládnout: ekologii, zahradničení, krajinářský design a spolupráci.

Lesní zahrady v praxi: Ilustrovaný praktický průvodce pro domácnosti, komunity i podniky obálka knihy

 

27.3.    Kéž tonu v radosti, Jean Giono: Akrobat Bobi přináší lidem náhorní plošiny radost tím, že je naučí potřebě „zbytečně promarněného času“, času stráveného procházením a sledováním přírody; činí tak prostými věcmi: výsadbou narcisů místo brambor, přivedením jelena, který je záminkou k bujaré hostině, jednoduchými a téměř zapomenutými gesty … Rodí se bratrství, zakládá „společenství“. Aby však radost zůstala, musí každý dosáhnout vnitřního míru. Ale právě zde nakonec Bobiho práce narazí a v ději dochází ke zvratu. V poetickém románu Jean Giono opěvuje život blízký zemi, slávu polí a lesů i moudrost pastýřů.
Jean Giono je českým čtenářům známý především díky novele Muž, který sázel stromy.

Kéž tonu v radosti obálka knihy

26.3.    Záhadný rukopis, Thierry Maugenest: Dobrodružný román je založen na historických podkladech. Jedná se o dodnes nepřeložený, zašifrovaný rukopis Rogera Bacona – ms 408.
Tento anglický vědec, filozof a teolog žil ve 13. století, v jeho díle Úžasná moc umění a přírody se s úžasem dočteme, že už v té době oznamoval epochu motorových lodí, automobilů, letadel a teleskopů.
Co obsahuje tato údajně nejzáhadnější kniha na světě? A jsou tyto myšlenky bezpečné i pro dnešní dobu a moderního člověka? Proč je autor tak důkladně zašifroval? Byla to jen obrana před církví? Na toto téma je rozehrán celý děj tohoto románu.

25.3.    Yukon Quest : závod psích spřežení na 1000 mil přes Aljašku a Yukon, John Firth: Pustou krajinou z Kanady na Aljašku se ženou psi se saněmi a s nimi závodníci, kteří věří tomu, že letos konečně vyhrají. Kniha zachycuje historii a průběh nejtěžšího závodu psích spřežení na světě. Yukon Quest, závod na tisíc mil mezi americkým Fairbanksem a kanadským Whitehorsem, se stal legendou pro všechny příznivce saňových psů. Odehrává se v končinách, které vypadají skoro stejně jako před tisíci lety. Vysoké hory, velké řeky a hlavně sníh a led ve všech svých podobách. Tady každý rok ožívá něco, o čem většina z nás ví jenom z vyprávění – saně se ženou bílou plání, sníh odletuje od psích tlap, musher se drží madel saní a v běhu pobízí spřežení. Vynikající znalec Yukon Questu, kanadský novinář John Firth, nám ale umožní nahlédnout za plentu romantiky a prostřednictvím této knihy se seznámíme s každodenní tvrdou prací při výcviku a krmení psů, s průběhem a tratí závodu, s pocity vítěze i závodníka, kterému onemocněl tým a on musí po roce nadějí a tužeb závod vzdát. Seznámíme se s pořadateli, veterináři a mnoha dalšími lidmi, kteří zajišťují chod závodu. Kniha je doplněna oficiálními pravidly závodu, výsledky některých ročníků včetně odměn a důležitými jmény.

24.3.    X Terra Incognita, Stanislava Nopová: Austrálie v centru světových zpráv! Policie i vojáci mají pohotovost. Obrovské plochy buše hoří. Za podivných okolností umírají lidé i zvířata. A začalo to tak nevinně…
Rozmazaný záběr bezpečnostní kamery z malého zaprášeného obchůdku na pustém australském venkově ukazuje podivného zloděje zápalek. Zdeformovaná tvář, velký nos, šlachovité tělo v hlubokém předklonu. Je to člověk, zvíře nebo neznámé monstrum? Nebýt kamery, nikdo by čínskému obchodníkovi nevěřil, jaká návštěva ho nad ránem přepadla. Ukradené zápalky? Koho by to mohlo zajímat v extrémním horku australského léta?

23.3.    Walden, aneb, Život v lesích, Henry D. Thoreau: Zvedněme hlavu z proudu dní, kterým se necháváme nést, a rozhlédněme se – kam to vlastně máme namířeno? K úvahám potřebujeme klid, tak opusťme město přeplněné lidmi. Bude stačit pouť lesem, při které nohama rozhrnujeme listí? Aspoň jediný tichý týden přemítat v lesních samotách!
„Člověk je tím bohatší, čím méně má věcí, o které se musí starat. (…) Šel jsem do lesů, poněvadž jsem chtěl žít uvážlivě, utkat se s podstatou života… Nechtěl jsem žít tím, co není život, vždyť žití je cosi tak vzácného, a nechtěl jsem žít odevzdaně – to jen kdyby nic jiného nezbývalo. Přál jsem si žít všemi smysly a zcela vysát morek života, žít tak zásadově a spartánsky, abych se odpoutal od všeho, co není život.“
Thoreau líčí život spjatý s přírodou, dva roky prožité uprostřed massachusettských lesů ve srubu postaveném vlastníma rukama. Jeho pohled je inspirující a naléhavě aktuální…

22.3.    Válka Růží. Díl I, Bouře, Conn Iggulden: Příběh o hrdinech i zbabělcích, intrikách i cti a především o střetu dvou mocných rodů, který navždy poznamenal osud Anglie. Píše se rok 1437 a v Anglii na trůn usedá mladičký Jindřich VI. z rodu Lancasterů. Na rozdíl od otce, který sjednotil anglickou a francouzskou korunu, nevládne pevnou rukou a podle mínění mnohých pánů příliš podléhá svým rádcům. Anglické državy ve Francii jsou v ohrožení, šíří se zvěsti o vzpouře a strach, že král a jeho našeptávači přivedou Anglii ke zkáze. Mračna se stahují a neodvratně se schyluje k bouři, jež navždy poznamená osud království.

21.3.    Uprchlíci z cirkusu Gloria, Ivan Klíma: Známý spisovatel a publicista Ivan Klíma se v této knížce obrací na malé čtenáře. Svým osobitým a bohatým jazykem popisuje napínavá dobrodružství tří zvířecích přátel, lva Cyrila, zebry Berty a opičáka Adama, kteří se rozhodli společně opustit cirkus a vrátit se domů do Afriky.
Pro ještě menší děti načetl Ivan Klíma vybrané pasáže na přiložený zvukový disk, jeho autorské pojetí si ale určitě rádi poslechnou i ti starší. Publikace je bohatě vypravena množstvím barevných i černobílých ilustrací Hany Pavlátové.

20.3.    Tajemství, Vera Cowie: Román vypráví příběh dívky ze skotské šlechtické rodiny, která po nešťastném manželství hledá východisko z citové krize.
Naivní hrdinka se provdá za přitažlivého muže ze stejné společenské vrstvy, ale bez finančních prostředků. Teprve po svatbě odhaluje jeho vypočítavost, sklony k agresivitě a hazardu. Zjišťuje, že je dokonce zapojen do distribuce drog.  Stává se obětí jeho fyzického a psychického týrání, nervově se zhroutí, ale na poslední chvíli je zachráněna. Po rozvodu se pomalu vrací do normálního života, stává se spolumajitelkou zprostředkovatelské agentury. Opět získává ztracenou jistotu a sebeúctu. Seznamuje se s bohatým americkým obchodníkem, který hledá asistentku pro uvedení do vyšší anglické společnosti. Také on prožil tragédii ve své rodině. Oba se postupně sbližují, překonávají nedůvěru i obavy před novým zklamáním. Nacházejí štěstí v novém manželství a rodičovství.

19.3.    Sedmikrásky, Kristina Ohlssonová:  V bytě na stockholmském náměstí Odenplan je nalezen zastřelený kněz s manželkou. Zdá se, že oba spáchali sebevraždu, nejprve muž a po něm i jeho žena. V dopise na rozloučenou kněz vysvětluje, že poté, co si jeho dcera sáhla na život, nemohl dál žít. Ali čeká v zamčeném bytě na zprávu. Z Iráku zmítaného násilnostmi utekl do Švédska, kde doufá v lepší budoucnost. Jediné, co po něm jeho dobrodinec požaduje, je jednoduchá protislužba. O jejich dohodě ale musí mlčet. V Bangkoku se zatím mladá Švédka ocitá čím dál odříznutější od okolního světa. Někdo kousek po kousku boří celý její život. Zatímco po ní pátrá thajská policie, ona se na vlastní pěst snaží najít toho, kdo to má na svědomí. Dvojnásobné vraždy na Odenplanu se pod vedením Alexe Rechta ujme spolu s dalšími kolegy Fredrika Bergmanová. Brzy pochopí, že se jedná o něco mnohem složitějšího, než jen o sebevraždu. Zdá se, že různé události odehrávající se ve Švédsku i v zahraničí spolu nějak souvisí. Otázka je jak. Čas ubíhá, ale ti, kdo něco vědí, mlčí.

18.3.    Rodiče, nebojte se říkat NE, Patrick Delaroche: Je zakázáno zakazovat – na tento paradox narážíme v současnosti při výchově často. Životní zkušenosti i klinická pozorování v protikladu k tomu dokazují, že děti pro formování své osobnosti potřebují hranice. Avšak stále více rodičů má potíže s tím, jak jim je stanovit. Jednání rodičů, kteří neumějí svým potomkům říkat ne, má za důsledek ztrátu záchytných bodů pro děti a rozhodně nepřispívá k dobré výchově. Tato kniha je určena otcům i matkám, kteří si kladou otázky týkající se určování hranic, a ukazuje, že je třeba zajistit jejich dodržování. Zabývá se také nutností užívání a výběru trestů při výchově, definuje úlohu rodiče ve vztahu k zákazům a odůvodňuje požadavek pevné výchovy bez výstřelků přísnosti. Autor knihy, který se ve své mnohaleté poradenské činnosti zabývá problémy dětství a dospívání, uvádí četné příklady ze své bohaté praxe. Jeho komentáře čtenářům umožní vytvořit si vlastní názor.

17.3.    Pán vzduchu: první kniha trilogie Tajemství pěti světadílů, Ondřej Neff : První část třísvazkového cyklu přivádí diplomata Mauklera a detektiva Fixe na stopu ďábelského spiknutí, chystaného nejbohatším mužem světa Virgilem Adrianem. Tento dědic Ocelového města by rád hrál roli spasitele světa, avšak zkušené pátrače nedokáže oklamat. Trilogií Tajemství pěti světadílů vrcholí ediční řada Jules Verne – Knihovna 21. století. Ondřej Neff tak uskutečnil dávný záměr Julese Verna napsat román, kde by se setkaly všechny jeho známé postavy.

16.3.    Oči baziliška, Otomar Dvořák: Šestnáctá kniha z Edice Pevnost.
Oči baziliška: Palestina, doba křižáckých výprav. Rytíř řádu templářů vyjíždí za svým tajemným cílem. Intriky těch, kteří by měli být spojenci, nečekaní spojenci a nadpřirozené úkazy…

15.3.    Národ sobě, Miloš Václav Kratochvíl: Kniha popisuje vznik Národního divadla v dobových souvislostech politických i kulturních.

14.3.    Madisonské mosty, Robert James Waller: Hluboký, dojemný příběh osudové lásky, který v sobě skrývá neobyčejně silný emotivní náboj, se řadu týdnů držel na předních místech žebříčků bestsellerů a dočkal se filmového zpracování s Meryl Streepovou a Clintem Eastwoodem v hlavních rolích. Robert Kincaid, bohem nadaný fotograf, naturelem trochu bohém a „potulný kovboj“, konečně ve svých dvaapadesáti letech potká životní lásku. Jako řízením osudu zastaví jednoho dne u osamělého domku Francesky Johnsonové, ženy místního farmáře a vzorné matky, která je právě doma sama, protože manžel a děti na týden odcestovali. Oba jako blesk z čistého nebe zasáhne neodolatelné kouzlo vzájemné přitažlivosti a poklidný, stereotypní Francesčin život je nečekaně vyveden ze zaběhnutých kolejí. Prožijí spolu několik neopakovatelných dní fyzického i duševního souznění. Hodina pravdy nastane v okamžiku rozloučení.

13.3.    Levandulový pokoj, Nina George: Pařížský knihkupec Jean Perdu ví naprosto přesně, jaká kniha dokáže zmírnit určitou bolest duše. Na své lodi plné knih, kterou nazval Literární lékárna, prodává romány jako medicínu pro život. Jen sám sebe nedokáže vyléčit. Už jednadvacet let se trápí odchodem krásné provensálské dívky Manon, která ho opustila, když v noci spal. Nezůstalo mu po ní nic, jen dopis, který se nikdy neodvážil otevřít a přečíst. Až do letošního léta…

12.3.    Kameje, Jaromír Tomeček: Autorovy pozoruhodné sbírky zážitků, postřehů a poznatků ze života v přírodě, které uložil už do hezké řádky svých knih, jsou nyní Kamejemi obohaceny o další cenné trofeje. Aby je nashromáždil, k tomu populární „lovec beze zbraně“ nepotřebuje pušku ani rybářský prut – jen civilizací neotupené smysly, hluboké znalosti, především ale onen silný, porozumivý, opravdový vztah. Vypravit se s Jaromírem Tomečkem po lesích a lukách, k vodám běhutým či stojatým, do hor nebo jen pět minut za město znamená prožít něco neopakovatelného, nezapomenutelného. Třeba se stát náhodným svědkem malých dramat v živočišném či rostlinném světě, chodit po stopách ochranitelských i zhoubných zásahů člověka do přírody, objevovat její drobná tajemství, být užaslým stejně jako okouzleným svědkem jejích zázraků a proměnlivých nálad, její ničivé i životodárné síly. Proto také tyto nové Tomečkovy črty budou pro vnímavého čtenáře okysličující nadechnutím. (Z přebalu knihy)

11.3.    Jak voní tymián, Vzpomínky z dětství: Marcel Pagnol: Pagnolovo vzpomínkové vyprávění dovolí čtenáři vstoupit do rodného autorova kraje Provence, bujné a překrásné přírody, kde pod jižním sluncem kvete levandule a tymián dorůstá do výšky člověka. Pagnol napsal tyto nezapomenutelné vzpomínky, když už překročil šedesátku, a přesto se dokázal podívat na svět mladýma očima chlapce, který i věci docela obyčejné dokázal vnímat jako vzácné a neopakovatelné okamžiky.

10.3.    Irská kráska. Příběh Gracelin O’Malleyové, Ann Mooreová: Gracelin byla už jako patnáctiletá provdána za anglického šlechtice a navzdory těžkým časům i manželově krutosti se snažila být dobrou ženou a matkou dědice. Ovšem její duch nebyl nikdy zlomen. V dobách hladu pomáhá potřebným, za politických bouří pomáhá irským rebelům včetně vlastního bratra a stále nosí v srdci to největší tajemství, které hrozí zničit vše, za co celý život bojovala.

9.3.      Chlapec na vrcholu hory, John Boyne: Když osud malému Pařížanovi Pierrotovi určí, že bude žít u tety na vrcholu hory, nemá chlapec ještě ponětí, kam se svět řítí. Jenže píše se rok 1935 a tajuplný dům, kde teta pracuje jako hospodyně, je zlověstný Berghof, horské sídlo Adolfa Hitlera. Vůdce si vezme Pierrota pod svá ochranná křídla a uvrhne ho do neznámého, nebezpečného světa moci, tajemství a úkladů – a chlapec si bude muset zvolit, na kterou stranu se přidá.

8.3.      H2O a poklad šíleného oka, Petr Stančík: Dobrodružné sci-fi o klanu kamarádů, pidivzducholodi Abramis, gotické podzemní dráze a vyloupení Státní banky? To je nová kniha od Petra Stančíka a Galiny Miklínové.

7.3.      Ginkgo jako lék: příznivé účinky na tělo, ducha i duši, Jörg Zittlau: Prastarý strom Ginkgo biloba neboli Jinan dvoulaločný je jednou z nejúčinnějších léčivých rosdin.
Jeho listy a semena se již po staletí úspěšně používají v boji proti mnoha zdravotním obtížím. Využijte i vy ku svému prospěchu něco z obzvláštní léčivé síly ginkga! V této knížce jsou shrnuty jak výsledky vědeckých výzkumů, tak poznatky lidového léčitelství.
Ginkgo podporuje prokrvení, a tak zlepšuje zásobení cév kyslíkem a živinami. Kromě toho posiluje výkonnost mozku, poskytuje ochranu před volnými radikály a působí příznivě na mnoho dalších tělesných funkcí. Je zde přehledně vysvětleno, jak ginkgo pomáhá při nejběžnějších nemocích. Kromě toho se dozvíte, jak si můžete ginkgo sami vypěstovat, jak jeho listy a semena působí a jak se používají a připravují.

6.3.      Fabrika : příběh textilních baronů z moravského Manchesteru, Kateřina Tučková a kol.: Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů.

Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně.

5.3.      Ecce Homo!, Karel Klostermann: Román o člověčenství, jehož podstatu nádherně vystihuje sám autor v Dopisech Bettyně: „Nezklamal jsem se v lidech, protože jsem v nich nehledal anděly, jakož i já anděl nejsem.“ Příběh manželské dvojice, jejíž život zásadním způsobem ovlivní manželova práce v cizině, nepřicházející dítě a lidské řeči. Klostermann i zde zůstává realistou, jehož pohled však nepostrádá velkorysost, vřelost a humor. Nevěra, pomluvy, těžká práce, obyčejná lidská slabost a nedokonalost – to vše jsou témata, která jsou i dnešnímu čtenáři důvěrně známá.

4.3.      Dana Vitásková / úvodní text Věra Matějů: Její převážně černobílé fotografie jsou poctou obyčejnému člověku. Krajině, která je formována pozitivní lidskou činností. Celek fotografického ohlédnutí fotografky je rozmanitý, zapamatovatelný a nepřehlédnutelný. Jeho význam jako dokumentu doby, připomenutí souvislostí a osobitého pohledu na svět rozhodně překračuje jednu větší samostatnou výstavu (Zápisky minulého léta, inspirovaného krajinou centrálního masivu ve Francii a nejen v ní, Malá galerie České spořitelny, Kladno 2015). Monografie Dana Vitásková představí na více než 60 fotografiích to nejlepší z celoživotní tvorby autorky.

3.3.      Celá viola tvé duše, Zuzana Maléřová: Kniha Celá viola tvé duše je výpovědí o touze člověka žít naplněný život, unést svůj úděl, dnes a tady.
Citově obnažené, drsně lyrické texty Zuzany Maléřové a melancholické, čisté fotografické příběhy Vlada Bohdana jsou nejen završením pozoruhodných večerů v pražské Viole, ale také neopakovatelným prožitím životů jiných, které do svého světa pozvali (Nina Divíšková, Jiřina Jirásková, Eva Hudečková, Dana Syslová, Emma Černá, Kateřina Burianová, Jitka Smutná, Jana Synková, Naďa Konvalinková), i těch, kdo z něj odešli (Petr Čepek, Vlastimil Brodský, Jana Březinová, Gabriela Wilhelmová, Klára Jerneková, Miroslav Macháček, Jiří Adamíra, Bohuslav Čáp, Stella Zázvorková).
Prožít jejich knihu znamená osvobodit zapřená trápení, dotknout se volnosti.

2.3.      Babička pozdravuje a omlouvá se, Fredrik Backman: „Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie.
Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je ohromně čilá, i když tím myslí, že jim přijde bláznivá. Elsa je jiná než ostatní. Nemá jiné kamarády než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou.
Jenže i v nejkrásnějších pohádkách se občas objeví zlý drak a do boje proti nepříteli se musí Elsa vydat úplně sama. Má totiž doručit tajemný dopis a adresátovi vyřídit, že se babička omlouvá a pozdravuje. Netuší, že v rukou drží klíč k největšímu a nejdůležitějšímu dobrodružství, které se kdy v říši fantazie odehrálo.

1.3.      Anna ze Zeleného domu, Lucy Maud Montgomery: Jedenáctiletá Anna Shirleyová je sirotek. Po nepříjemných zkušenostech s životem u pěstounů přichází do Zeleného domu na ostrově prince Edwarda. Ačkoliv si přísná Marilla a její laskavý bratr Matouš původně přáli chlapce, rozpustilou Annu si brzy zamilují. A tak pihovatá dívenka konečně nachází pravý domov i první opravdovou kamarádku. Legendární kanadský příběh plný optimismu i laskavého humoru se vrací v nezkráceném vydání.

Výpůjční doba

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Středa: 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 16:00

 

Otevírací doba infocentra (1.10. – 31.5.)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 16:00
Pátek: 8:00 – 12:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno

 

Otevírací doba infocentra (červen a září)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 16:00
Pátek: 8:00 – 12:00
Sobota: 9:00 – 17:00
Neděle: 9:00 – 17:00

 

Otevírací doba infocentra (červenec a srpen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 16:00
Pátek: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Sobota: 9:00 – 17:00
Neděle: 9:00 – 17:00

Kontakt

  • Obecní knihovna Benešov nad Černou
  • Benešov nad Černou 125
  • 382 82 Benešov nad Černou
  • tel: +420 727 814 457
  • email: knihovna@benesovnc.cz
Sdílet
Sdílet