Galerie

Nadcházející akce

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.

Fotografie z obecních a knihovnických akcí ve fotogalerii Mgr. Pavla Ptáčka

https://paptabe.rajce.idnes.cz/?sort=albumName

 

 

Vernisáž výstavy „Obrázky malované pro radost“

proběhla 16.2.2018 ve výstavní místnosti v Benešově nad Černou

 

 

Beseda s herečkou a spisovatelkou paní Ivankou Devátou

Možnost setkání s herečkou a spisovatelkou paní Ivankou Devátou přilákalo ve čtvrteční podvečer 25.1.2018 do benešovské knihovny na čtyři desítky jejích příznivců. Mluvené slovo paní Ivanky doprovodil na harmoniku pan Libor Šimůnek. Na závěr povídání přišla na řadu i autogramiáda.

 

 

 

Návštěva mladé dámy

 

 

 

 

Memoriál Jiřího Sládka 12.8.2017

 

 

 

 

Hašlerky, aneb Ta naše písnička česká – 14.7.2017

 

 

 

 

O pohár starostky, sportovní odpoledne, koncert zakázanÝovoce 24.6.2017.

 

 

 

 

Noc kostelů 9.6.2017

 

 

 

 

Den pro nás – 19.5.2017

Den pro nás – pro naši obec – zaměřený na očistu našeho okolí, našeho životního prostředí. Zúčastnily se děti z MŠ Sedmikráska, klub Ulita a mladí hasiči.

 

 

 

Otevírání sezóny 13.5.2017

Letos vyšlo pořádání akce na Benešov nad Černou, moderátorem akce byl Zdeněk Zajíček.

 

 

 

Velikonoční jarmárek 8.4.2017

 

 

 

Noc s Andersenem

Letošní noc s Andersenem vyšla na 31.3.2017.

 

 

Slabikář trampingu s Lubošem Hrdličkou

Během čtvrtečního podvečera 16.3.2017 jsme shlédli komponovaný program Slabikář trampingu , ve kterém se střídají filmové sekce s krásným vyprávěním Mikiho Ryvoly. Pořad doprovodil naživo hranými písničkami Luboš Hrdlička.

 

 

Čtení ve školní družině

Pravidelně každé úterý se scházíme s dětmi ve školní družině nad knížkami a různými úkoly.

 

 

Malá změna v knihovně:-)

 

 

Trénování paměti

Trénování paměti v benešovské knihovně pokračuje. Setkání probíhají každou sudou středu od 9:00 do 10:30 hod.

 

Staré řecké báje a pověsti pro 6. třídu

28. února navštívili knihovnu žáci 6. třídy a věnovali jsme se Petiškovým Starým řeckým bájím a pověstem.

 

Cestovatelské promítáná Kambodža

V pořadí druhé letošní cestovatelské promítání bylo věnováno Kambodži.

 

Soirée francais

Ve čtvrtek 9.února jsme se v knihovně setkali u dobrého vína a a jiných dobrot při večeru věnovanému Francii.

 

Cestovatelské promítání Irsko

 

Vánoční inspirace s Jaroslavou Kodymovou

Další tvořivá dílna proběhla v neděli 4.prosince a tvořili jsme z přírodních materiálů.

 

Cestování s Márovými

10. listopadu nás se svou cestovatelskou výpravou navštívili Márovi – tentokrát už bohužel bez Jirky. Cestovali jsme po Španělsku a Portugalsku.

 

Quilling

Vánoční inspirace z papírových proužků – tvořivá dílna s paní Janou Faltovou proběhla v knihovně 5.11.2016

 

Kataři – kraj, osud a víra.

Mysterium největší a nejtajemnější křesťanské hereze. Tak nebezpečné, že proti ní vytáhla křížová výprava, a tak pevné, že pro ni většina katarů zemřela na hranici. Co je pravda a co mýtus? A co v dnešním Languedocu po Katarech zůstalo?

Zajímavé povídání Milana Koželuha o Katarech jsme si poslechli v benešovské knihovně ve čtvrtek 20. října v podvečerních hodinách. Přednášku doprovázelo množství nádherných fotografií.

 

Decoupage

Komunitní škola v Benešově nad Černou pro zájemce připravila kurz Decoupage, jinak také ubrouskové techniky s paní Markétou Čermákovou na sobotu 15.října. Naučili jsme se, jak pracovat s ubrousky a lepidlem tak, aby obrázky byly jako „namalované“.

Den krajanů v Benešově nad Černou

O tomto „volebním “ víkendu (volby do krajských zastupitelstev a do senátu) se v Benešově nad Černou uskutečnilo už druhé setkání krajanů – rumunských Slováků, kteří se do Benešova a jeho okolí se svými rodinami dostali po 2. sv. válce. Při této příležitosti k nám zavítaly folkorní soubory z Rumunska – Ďatělinka z Varzala a Cerovina z Čerpotoku a zástupci Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku. A také ostravský folklorní soubor Fogáš.

Život s vášní a čokoládou

Beseda o čokoládě s ing. Marcelou Krčálovou spojená s ochutnávkou různých druhů přilákala 6. října do benešovské knihovny značné množství posluchačů. Čekalo nás velké množství informací o výrobě čokolády, o jejím vlivu na naše zdraví a další zajímavosti. Kombinace čokolády s různými druhy koření byla mnohdy velmi neobvyklá, ale rozhodně zajímavá.

2. přátelský pochod Nordic Walking

V sobotu 17. září jsme se sešli v Rychnově u Nových Hradů při 2. pochodu zdraví, zaměřeném tentokrát na prevenci karcinomu tlustého střeva.

Setkání se spisovatelkou Blankou Hoškovou

15. září zavítala do benešovské knihovny brněnská spisovatelka románů nejen pro ženy, paní Blanka Hošková.-

Koncert kapel Lakomá Barka a Roberta Křesťana a Druhé trávy

26.srpna jsme si mohli užít krásné odpoledne a večer nejen co se týká počasí, ale také skvělým kulturním zážitkem z koncertů českokrumlovské kapely Lakomá Barka a následně pak hvězd naší bluegrassové scény Roberta Křesťana a kapely Druhá tráva.

Prázdninová knihovna

Prázdninové úterky jsou věnovány především dětem, čtení a zajímavému tvoření. Tentokrát jsme tvořili s Evou Petelíkovou komiks“Divoké zvíře“.

Včera, dnes a zítra aneb nové scénky Felixe Holzmanna

Dark Angels a Jaksi Taksi

1. července 2016 se v Benešově nad Černou uskutečnila první z řady kulturních akcí, připravených na letošní léto. Koncert kapel Dark Angels a Jaksi Taksi.

Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila a pasování prvňáčků na čtenáře

Ve čtvrtek 2.června měly děti z mateřské i základní školy v Benešově nad Černou možnost shlédnout divadelní představení Divadla Evy Hruškové a Jana Přeučila Pod Řípem inspirované knihou A.Jiráska Staré pověsti české. Jan Přeučil jako Jirásek, Eva Hrušková jako Jirásková dětem zábavnou formou představili pověsti např. O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Libuši nebo Dívčí válku.

Po představení čekalo ještě na prvňáčky jejich už tradiční pasování na čtenáře, tentokrát rukou samotného Jiráska. Myslím, že si dopoledne užily děti i paní učitelky.

Vernisáž výstavy DDM Český Krumlov, pobočka Kaplice, dílna Máček a klub Ulita

V pondělí, 30. května 2016 byla slavnostní vernisáží zahájena výstava keramiky dětí, které navštěvují dílnu Máček.

Přírodní historické perly Rumunska

Sezónu besed a cestovatelských promítání jsme uzavřeli 28.dubna návštěvou rumunských historických a přírodních památek, které nám přijel představit průvodce cestovní kanceláře Kudrna, Jarda Zeman.

Noc s Andersenem 1.-2.4.2016

Noc s Andersenem letos vyšla téměř přesně na Andersenovy narozeniny 2.4.  Tentokrát to byla dámská jízda, takže jsme si to řádně užily. Celá noc byla věnována loutkovému divadlu. Nejdřív jsme vyráběly papírové loutky a připravovaly vše potřebné ke hraní pohádek ve skupinách. Pak přišlo na řadu loutkové divadlo Kapička z Dobré Vody u Českých Budějovic s pohádkou o hloupém Honzovi. Na tu jsme pozvaly i mladší sourozence našich nocležnic, takže tu i pánové měli své zastoupení. Po pohádce jsme vyrazily na tradiční večerní procházku. Tentokrát jsme měly štěstí na jasnou oblohu a mohly pozorovat některá známá souhvězdí. Po návratu nás čekaly ještě připravené pohádky našich loutkoherců – alespoň těch připravených. A pak už pomalu přípravy na spaní s poslechem pohádky o malé mořské víle. To už bylo po půlnoci a většina neměla s usínání problém. Ale ani s ranním vstáváním, protože některé „sůvičky“ byly vzhůru už v pět hodin 🙂 Ráno jsme věnovaly kromě snídaně a úklidu „dohrání“ zbývajících pohádek, napsaní pohlednic z NsA. A to už si pro první spáče začali chodit rodiče, takže jsme si už jen rozdaly pamětní průkazy a rozešly se s těšením se na příští rok.

Cestovatelské promítání Lucie a Michal Jónovi

Beseda s Arnoštem Vašíčkem

Ve čtvrtek 24.března nás přijel navštívit spisovatel, publicista a záhalog, pan Arnošt Vašíček. Jeho vyprávění bylo velmi poutavé a návštěvníci odcházeli po téměř třech hodinách velmi spokojeni. Mohu myslím říct, že setkání s panem Vašíčkem vzbudilo v řadách návštěvníků nadšení a u těch, kteří snad dosud váhali, tak i zájem o záhady a pátrání po nich.

Velikonoční jarmark

Čtrnáct dnů před Velikonocemi připravili DDM Kaplice – dílna Máček spolu s obecní knihovnou v Benešově nad Černou velikonoční jarmárek. Návštěvníci si mohli nejen zakoupit hotové výrobky dětí nebo zručných dospělých, ale mohli si již tradičně zkusit namalovat vajíčko voskem nebo vytvořit velikonoční dekoraci. Kulturním zpestřením jarmarku byl folklorní soubor Javor z Lomnice nad Lužnicí.

Mexiko a Guatemala s Míšou Poborskou

V únorovém pokračování jsme zamířili s Michaelou Poborskou do Mexika a Guatemaly. S dobrovolníky jsme se vydali chránit mořské želvy a další část výletu věnovali mayským pyramidám i indiánským kmenům ukrytým v džungli. Nechyběla ani ochutnávka oblíbené pochoutky – cvrčků.

Podvečer s kronikami

18. února jsme se sešli se zájemci o historii Benešova v klubu důchodců nad psanými kronikami obce i nad fotografickými alby pořízenými bývalou kronikářkou, paní Boženou Malou. 14 alb fotografií zachycujících život v Benešově nad Černou a okolí od počátku 20. století do konce 80tých let přilákalo k více než dvouhodinovému prohlížení na třicet návštěvníků. Kromě fotografií si bylo možné zalistovat i kronikami, které jsou zdigitalizovány a uloženy v okresním archivu v Českém Krumlově. Pro potřeby obecního úřadu a knihovny jsme kroniky nechali vytisknout a svázat. V současné době jsou běžně zájemcům k dispozici v obecní knihovně.

Enkaustika 11.2.2016

Po Vietnamu s Topi Pigulou

Promítání fotoateliér Seidel 14.1.2016

Den pro dětskou knihu

Beseda s PhDr. Daliborem Váchou nejen o knize Červenobílá

Ve čtvrtek 26.listopadu se v knihovně uskutečnila poslední z řady besed naplánovaných na letošní podzim. A myslím, že byla hodně vydařená. Hlavně pokud jde o osobu pana Váchy. I když téma jeho psaní je poměrně vyhraněné – českoslovenští legionáři – ani ženy, kterých byla přítomna většina, se rozhodně nenudily.

Márovi a jejich cestování s handicapem

Ve čtvrtek 5. listopadu 2015 nás již po deváté navštívil Jirka Mára s manželkou Alenou a synem Jirkou, který je upoután na invalidní vozík. Dnešním tématem přednášky byla jejich cesta po Rakousku a Francii.

Mgr. Alois Sassmann a tvorba rodokmenu

Třetí říjnový čtvrtek, tedy 22. října nám přijel svou práci starokatolický táborský duchovní a autor knih v oboru historie pan Alois Sassmann.

Reiki energie a její vliv na člověka

15. října 2015 nás navštívil Mistr Reiki pan Tomáš Brož se svojí přednáškou o energiích.

Beseda s Františkem Niedelem

8.října 2015 nás v benešovské knihovně navštívil spisovatel František Niedl

Výpůjční doba knihovny

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Středa: 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 16:00

 

Otevírací doba infocentra

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 16:00
Pátek: 8:00 – 12:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno

 

Od 1.6. do 30.9. infocentrum také na náměstí v cukrárně Věneček.

 

Kontakt

  • Obecní knihovna Benešov nad Černou
  • Benešov nad Černou 125
  • 382 82 Benešov nad Černou
  • tel: +420 727 814 457
  • email: knihovna@benesovnc.cz
Sdílet
Sdílet